Bahçıvanlık

evde büyümek için 5 besin yoğun gıdalar

Besin yoğunluğu besin düzeyi ile ilgili olarak kalori sayısını ifade eder. Bu besinler vitamin, mineral, sağlıklı yağ, protein, kompleks karbonhidratlar ve eser elementler olarak bu tür içeriğe sahiptir. Besin yoğun gıdalar Bu nedenle nispeten düşük kalori olurken bu malzemeyi yüksek.

Meyve ve sebze vitaminler, mineraller ve diğer besin normalde var ama bazı diğerlerinden daha fazla. Zengin toprakta organik evde sebze yetiştiriyor, onlar daha fazla besin-ticari olarak yetiştirilen olanlar daha yoğun olacak. İşte beş doğal olarak ve daha çok besin-yoğun meyve ve sebze yetiştirilen ve bakım için eve organik bahçe.

1. patates

Uzun bir süre için patates sağlıklı besin kaynağı olarak kabul edilmiştir. Geçmişte birçok kişi, özellikle İrlanda, patates ve çok az uzun bir süre yaşadım. Bu patates bizim gerekli besinlerin çoğunu içermesidir.

Patates potasyum, magnezyum, potasyum, manganez, demir ve bakır birlikte C vitamini ve B vitaminleri çoğunu içerir. Ayrıca önemli enerji kaynağı olan karbonhidrat, çoğunlukla karmaşık, büyük miktarda vardır. Antioksidanlar, karotenoidler ve antosiyanin başlıca içerirler.

Patates sebze ondan beri onlar günlük sizin meyve ve sebze gereksinimi parçası olarak dahil edilebilir. Deri lif ve bazı besin katkıda bulunmaktadır. Araştırmalar, patates kilo kaybı diyetler bir yerde var, kötü basın rağmen onlar bir yönden almış göstermiştir.

2. sarımsak

Sarımsak gıdalara lezzet eklemek için bir madde değil ama aynı zamanda şaşırtıcı besleyici bir yemek. En besleyici ham ama çok güçlü lezzet bulursanız, yemekler pişirilir Eğer hala değerli.

Sarımsak allium ailesinin bir üyesidir ve bu en değerli madde Allicin, birçok sağlık veren özelliklere sahip olduğunu. Bunun yanı sıra, sarımsak vitamin C, B1 ve B6, kalsiyum, potasyum, selenyum, mangan ve bakır ile birlikte ve değerli bir kaynaktır. Onun yetenek kanser mücadele için bilinir ve düşük kan basıncı ve kolesterol göstermiştir. Bunun yanı sıra bazı bakteriler ve mantarlar güçlü bir katil var.

Bahçede bitkilerin yaprak bitleri gibi böcek zararlıları korunmasına yardımcı olur. Yemeğine zevk için hasat ve gül ve diğer bitkiler orta yaza kadar korumak için bunu kullanabilirsiniz.

3. yaban mersini

Yaban mersini uzun bir "süper yiyecekler" antosiyanin gibi güçlü antioksidanlar nedeniyle kabul edilmiştir. İçerdikleri çeşitli fitokimyasallar ve karoten-β, lutein ve zeaksantin gibi diğer flavonoidler de vardır. Ayrıca içerdikleri vitamin ve mineraller, birkaç değer tutarlar değişen.

Araştırma çalışmaları bir dizi teşvik ve iyi bir sağlık bakımı onların değeri göstermiştir ve yaban mersini ile kansere karşı mücadele yardımcı olacak diğer çalışmalarda düşündürmektedir.

Uygun iklim bölgesinde yaşamak ve büyüyen alanı sağlayabilir, yerli yaban mersini diyet değerli bir ek olurdu.

4. brokoli

Haberler, sağlık yararları bilinen yapana brokoli popüler sebzeler biri değildi. Bu özellikle size buhar pişirin izin verirseniz bir diyet, ekleyebileceğiniz en sağlıklı sebze olarak kabul edilir. Bu çiğ yenebilir.

Vitamin A, C ve K, demir, folat, kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından zengin. Brokoli kanser savaşır, kan basıncını düzenler ve bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca daha düşük kolesterol ve Vücut Detoks.

Brokoli, serin hava sebze ve büyüyen, yüksek besin değeri göz önüne alındığında dikkate almak isteyebilirsiniz biridir.

5. çilek

Çilek ev bahçıvanlar en sevdiğiniz bir meyve vardır. Onlar büyük tencere veya özel çilek çöp sepetleri asılı yataklarda yetiştirilir. Kuşlardan korumak için yardımcı olan saman gözetleme veya temptingly sepetleri ya da tencere asılı çilek hakkında özellikle çekici bir şey var.

Sadece yemek çok lezzetliler ama onlar da daha fazla besin içeren çoğu kişi daha. Onlar yüksek vitamin A ve C, potasyum, folat, kalsiyum, magnezyum ve fosfor vardır. Ayrıca diyet lifi ve az miktarda selenyum ve demir bulunmaktadır. Onlar oldukça düşük karbonhidrat ve bildirildi arterlerde plak birikimi önlemek için yardımcı olur.

Sadece küçük bir ev bahçe varsa yüksek besin değeri olmayan sebze büyümek için mantıklı. Bu şekilde onları besin kaybı en az ve en iyi lezzet olduğunu çok yakında hasat sonrası yiyebilirsin.